2133990999 98+ info@hpsco.net
فروش فوق العاده HPS شروع شد! بریم محصولات جدید رو ببینیم

سبد خرید کوچک

شال و روسری تابستانی،  باید دارای ویژگی های خاصی باشد تا با توجه به گرمای شدید تابستان بتوان از آن به خوبی استفاده کرد. اصولا استفاده از هر نوع لباسی نیاز به راحت بودن با آن دارد و اگر جنس و رنگ شال و روسری تابستانی  موجب آزار افراد شود، نمی توان آن را پوشش خوبی دانست و افراد آن را دوست نخواهند داشت. اگر سلیقه و انتخاب مشتریان شما برای شما مهم باشد، حتما  شال و روسری تابستانی  مرغوب و با کیفیتی را انتخاب خواهید کرد و ویژگی های لازم را در هنگام خرید از نمایندگی های عمده به خوبی رعایت خواهید کرد. به همین منظور این مقاله را در مورد نکات و ویژگی های مهم در خرید  شال و روسری تابستانی برای شما آماده کرده ایم.  

شال و روسری تابستانی  باید ایستایی خوبی دارا باشد و بر روی سر خانم ها به خوبی بایستد. لیز خوردن  شال و روسری تابستانی  مشکلی است که دامنگیر خانم ها در فصل تابستان می شود و به شدت آن ها را اذیت می کند. بنابراین ابتدایی ترین و مهم ترین ویژگی یک  شال و روسری تابستانی  مناسب، ایستادگی آن می باشد. دومین نکته مهم خرید  شال و روسری تابستانی  با قواره مناسب یعنی ۹۰ در ۹۰ می باشد. روسری و شال بزرگ تر از این اندازه به هیچ عنوان مناسب فصل تابستان نیستند و به دور گردن خانم ها پیچیده و به شدت گرمای تابستان را غیر قابل کنترل می کنند. بهتر است فروشندگان هنگام خرید از پخش عمده  شال و روسری تابستانی  به این نکته هم توجه داشته باشند.  سومین نکته مهم توجه به خرید عمده شال و روسری تابستانی  خوش رنگ با طرح ها متنوع و رنگ هایی روشن برای فصل تابستان می باشد. این گونه شال ها به علت خنک بودن و زیبا بودن، در بین نوجوانان و جوانان طرفدار زیادی دارد. خرید عمده شال و روسری تابستانی  که دارای این ویژگی ها هستند به شما کمک می کند تا فروش بسیار خوبی را در ابتدای فصل تابستان تجربه کنید.

ویژگی یک شال و روسری مخصوص تابستان اصالت آن می باشد، اگر فروشندگان راهنماهای خوبی باشند، حتما اجناس ایرانی به عنوان گل سر سبد بازار ایران شناخته خواهند شد. فقط کافی است ا با کیفیت ترین اجناس ایرانی را تهیه کنید و تبلیغات خوبی را برای آن ها در مغازه خود داشته باشید تا تغییرات بسیار مطلوب را در سلیقه مشتریان خود مشاهده کنید. تمام کشورهای جهان عرق ملی بالایی نسبت به اجناس و کالاهای توزیع شده در کشور خود دارند و تنها ایران است که متاسفانه در طول تاریخ معاصر به خود تحقیری بدی مبتلا شده است. تنها در صورت حمایت از اجناس با کیفیت ایرانی است که می توان این بیماری خود تحقیری را درمان کرد و اصالت ایرانی را جانی دوباره بخشید.

نکاتی در مورد خرید شال و روسری تابستانی

در هنگام خرید  شال و روسری تابستانی  باید در ابتدا به کیفیت آن ها توجه ویژه ای داشته باشید. توجه به جنس شال و روسری در هنگام خرید بسیار حائز اهمیت می باشد و در ادامه شما باید به لزوم امتحان کردن شال و روسری توجه ویژه ای داشته باشید. امتحان کردن  شال و روسری تابستانی  به شما کمک می کند تا شال یا روسری انتخاب کنید که با فرم و رنگ پوست و صورت شما تناسب داشته باشد. پیشنهاد ویژه ما به فروشندگان خرید شال های تابستانی با طرح های اسلیمی و ایرانی است. این طرح ها زیبایی فوق العاده ای دارند و به مرور زمان طرفداران زیادی را پیدا خواهند کرد. اگر می خواهید طرح های ویژه و خاص شال و روسری را امتحان کنید، طرح های ایرانی که به تازگی به بازار عرضه شده است را امتحان کنید تا در مجالس مختلف و در جمع دوستانتان خاص باشید. حتما در هنگام خرید شال و روسری مخصوص استایل تابستانی خود به ایرانی بودن و با کیفیت بودن آن دقت کنید تا با خریدی اصیل، هویت خود را اثبات کنید.

چند مدل شال و روسری تابستانی

بهترین مدل  شال و روسری تابستانی،  مدل نخی می باشد. این مدل در فصل تابستان طرفداران بسیار زیادی را دارا می باشد. اگر به صورت عمده  شال و روسری تابستانی  نخی  بخرید و در ابتدای تابستان آن ها را توزیع کنید، قطعا سود زیادی خواهید کرد. شال خال خالی یکی از مدل های محبوب شال و روسری تابستانی برای خانم ها می باشد. این مدل فروش بسیار خوبی خواهد داشت، زیرا خانم های علاقه مند به مدل های نیمه رسمی از این مدل شال استقبال خواهند کرد. شال مجلسی هم از مدل های بسیار پر فروش شال و روسری تابستانی می باشد که خانم ها علاقه بسیار زیادی به استفاده از آن در مجالس جشن یا قرارهای رسمی می باشد.

 مدل شال مجلسی زیبایی صورت خانم ها را دوچندان خواهد کرد و خانم ها را همانند ستاره ای در قرارهای رسمی یا مجالس شادی خواهد نمود. شال لمه هم می تواند از آن دسته از  شال و روسری تابستانی  باشد که بسیار در فصل تابستان در کنار دوستانتان در هنگام گردش باعث درخشش و زیبایی شما شود. مدل ساتن هم می تواند انتخاب خوبی برای  شال و روسری تابستانی  باشد اما باید توجه داشت که این مدل برای بهار یا پاییز انتخاب مناسب تری می باشد و کم تر باعث گرم شدن می شود.

لزوم خرید شال و روسری تابستانی

گرمای طاقت فرسای تابستان بزرگ ترین دلیل خرید  شال و روسری تابستانی  می باشد. اگر راهی برای کاهش این گرما باشد، هر خانمی به فکر استفاده از این راه خواهد بود.  شال و روسری تابستانی  بهترین راه حل برای کاهش این دما می باشد. به طور کلی با شروع هر مشکلی، به سرعت افراد برای پیدا کردن راه حل آن اقدام می کنند و مشکل گرما برای خانم ها با دستان پرتوان و پر مهر  شال و روسری  تابستانی  و لباس های خنک تابستانی حل شده است.  با توجه به اهمیت این نوع شال و روسری بهتر است در زمان مناسب، فروشندگان به خرید  شال و روسری تابستانی  با کیفیت از مراکز فروش عمده توجه ویژه ای داشته باشند.

رنگ های شاد در شال و روسری تابستانی      

شال و روسری تابستانی  می تواند تبلوری از رنگ های شاد و گرم تابستان باشد و انعکاس نور خورشید را بسیار بیش تر به ما نشان دهد. اگر شال و روسری تابستانی را به لطافت گل های تابستانی تشبیه کنیم، می توانیم از رنگ های تازه و بوهای خوش بو این گل ها بهره زیادی ببریم. در خرمن گل های تابستانی طرح های شال و روسری تابستانی  می توانید دسته ای گل خوش بو بچینید و از خنکای  شال و روسری تابستانی  لذت ببرید. عطر گل های تابستانی روح شما را جلا بخشیده و جانی دوباره به شما خواهد بخشید. کافی است با خرید یک شال و روسری تابستانی،  این خرمن رویاها را با خود به خانه ببرید.  شال و روسری تابستانی  ایرانی می تواند عطر و طعم اصالت را به ما یادآور شود تا با به یادآوردن طرح های تازه و اصالت سرزمینمان ایرانی دوباره بسازیم.

تاریخچه حجاب در ایران باستان

در زمان های گذشته در ایران باستان بانوان و دختران ایران زمین از پوشش کاملی استفاده می کردند و پوشش های زیبایی را بر روی سر خود قرار می دادند. در آن زمان اصالت افراد را از میزان پوشش آن ها و نوع پوشش آن ها تشخیص می دادند. هر چه قدر جایگاه اجتماعی خانم ها بالاتر بود، از پوشش بیشتری استفاده می کردند. به طوری که ملکه ایران باستان حتی از شنل های خاصی برای پوشش بیشتر استفاده می کرد. حجاب و پوشش در طول تاریخ اهمیت زیادی داشته است و به مرور و زمان شاهد تغییراتی در نوع این پوشش بوده ایم. شال و روسری و لچک در طول تاریخ به صورت های گوناگون استفاده شده است و تا به حال خانم های ایرانی از شال و روسری استفاده می کنند. حتی نوع پوشش خانم ها به فراخور مکان و زمان تغییر می کرد و میزان و نوع آن دستخوش تغییرات جالبی می شد. برای مثال خانم ها در بازار و مکان های از لباس های متفاوتی نسبت به مکان های خصوصی تر مثل خانه اقوام و فامیل استفاده می کردند و حجاب و پوشش سر آن ها در مکان های عمومی بسیار بیش تر بود.

تاریخچه پوشش تابستانی در ایران

حجاب و پوشش اثر خانم ها در ایران باستان در حقیقت همان شال و روسری بود که نسبت به فصول مختلف سال دارای تغییراتی نیز می شد.  شال و روسری تابستانی  بخشی از تاریخ می باشد زیرا خانم ها در فصل تابستان از شال و روسری خاصی استفاده می کردند که نسبت به نمونه های دیگر خنک تر بود و راحت تر می توانستند از آن استفاده کنند.  شال و روسری تابستانی در بین خانم های ایرانی در طول تاریخ محبوب بوده است. این شال ها و روسری ها را از بهترین پارچه های طبیعی مثل پارچه نخی تهیه می کردند و به عنوان بهترین لباس از آن ها استفاده می کردند. زیرا این نوع پارچه ها نه در تابستان گرم می شوند و نه در زمستان شما را سرد خواهند کرد.

اهمیت شال و روسری در استایل خانم ها

نکته اول در طراحی استایل، توجه به رنگ پوست و مدل صورت می باشد. بهتر است  شال و روسری تابستانی خود را با مدل صورت و رنگ پوست خود تطبیق دهید. نکته مهم بعدی استفاده نکردن از گیره ها برای  شال و روسری تابستانی  می باشد، زیرا این گیره ها سبب ایجاد گرمای زیاد و حتی حس خفگی در تابستان برای شما می شوند. طرح های زیبای ایرانی زیادی داریم که می توانید از آن ها برای استایل تابستانه خود استفاده کنید. یکی از زیبا ترین طرح ها، طرح کاشی کاری  شال و روسری تابستانی  می باشد که استایل بسیار متفاوتی را به شما خواهد بخشید. مهم ترین علت استفاده نکردن از مدل ها و طرح های ایرانی، تبلیغات ضعیف این مدل ها، طرح هایی تکراری یا حتی فرهنگ سازی نادرست و یا قیمت های بالاتر در بعضی نمونه ها می باشد.

 اگر بخش تبلیغات به خوبی انجام شود، شاهد تغییرات بسیار خوبی در بخش  شال و روسری تابستانی  خواهیم بود، زیرا پتانسیل های بسیار خوبی در حال حاضر در کشور وجود دارد. اگر فروشندگان بیشتر به خرید شال و روسری تابستانی  برند ایرانی از مراکز عمده فروش توجه کنند، اوضاع توزیع اجناس ایرانی بهتر از قبل خواهد شد. بهترین استایل برای یک خانم می تواند استایلی باشد که نشان دهنده هویت ایرانی و اصالت یک بانوی ایرانی باشد. پس بهترین گزینه می تواند طرح هایی سنتی یا طرح های خاص ایرانی برای استایل بهتر یک بانوی ایرانی باشد.

نحوه بستن شال و روسری تابستانی

نحوه بستن شال و روسری تابستانی  مهم می باشد و به افراد کمک می کند تا گرمای کم تری را تجربه کنند.

در نوع اول ابتدا روسری یا شال را به صورت سه گوش در آورید، روسری را به سر کرده و بعد دو طرف روسری را به حالت لوله ای شکل در آورید و به پشت سر خود ببندید. روسری را به صورت ضربدری در بالای سر خود قرار دهید و بالای روسری را مرتب کنید و دو قسمت لوله شده را به پشت سر ببندید. قسمت پشت روسری را در آخر در قسمت گره قرار دهید تا حالت توربان شکلی به وجود آید.

در نوع دوم در ابتدا روسری را به صورت برعکس سر می کنید، سه گوشه پایین روسری باید در بالای سر شما قرار گیرد. دو طرف روسری را بالای سرتاب گره بزنید و هر سه بخش روسری را زیر روسری پنهان کنید.

در نوع سوم ابتدا بخشی از روسری را بر روی سینه پهن کنید و ادامه این روسری را به صورت مخالف به پشت برده و از قسمت پهن شده روسری به طرف دیگر آن را گره زده و از باز شدن آن جلوگیری کنید.

شال و روسری نوعی از لباس و پوشش است که در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. در کشورهای اروپایی استفاده‌ای شبیه به شال گردن داشته و یا برای ایجاد ترکیب مناسب در سبک لباس بانوان و گاها هم آقایان، مورد استفاده قرار می گیرد ولی در کشورهای اسلامی نظیر کشور ما، شال و روسری به عنوان بخشی از حجاب بانوان برای پوشش سر استفاده می‌شود. بنابراین از آنجایی‌که همیشه بانوان ما این نوع از پوشش را در فضاهای عمومی به همراه دارند، طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌ها برای روسری و شال در کشور ما وجود دارد. روسری‌های ضخیم‌تر برای زمستان و پاییز و روسری‌های نازک تر، مناسب برای فصول بهار و تابستان هستند.

در این نوشتار قصد داریم تا به صورت ویژه به موضوع شال‌ها و روسری‌های مناسبِ فصل تابستان بپردازیم و چند نکته ی کاربردی را در این زمینه با فروشندگان و خریداران شال و روسری در میان بگذاریم.

در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد هوا، بسیاری از افراد برای خروج از منزل و انجام فعالیت‌های روزمره ی خود با دشواری روبرو هستند. از این رو طی سالیان اخیر بسیاری از دست اندرکاران صنعت مد و پوشاک به طور ویژه به بحث لباس‌های تابستانی پرداخته و با ارائه ی مدل‌ها و راهکارهای مختلف متناسب با فرهنگِ پوشش در هر جامعه ای، افراد را برای انتخاب مناست‌ترین گزینه‌های یاری نموده اند. کشور ما نیز از این تغییر دور نبوده است و در چند سال اخیر شاهد تغییرات زیادی در سبک و نوع لباس‌های تابستانی بانوان و آقایان بوده ایم.

از آنجایی‌که امروزه طیف بسیار وسیعی از انواع شال و روسری، در بازار پوشاک بانوان دیده می‌شود، سعی کردیم با ارائه ۷ راهکار کاربردی همراه شما باشیم تا بهترین جنس و طرحِ شال و روسری را متناسب با نوع مصرف خود انتخاب کنید.

 • در انتخاب شال و روسری تابستانی، رنگ‌ها را دریابید

متاسفانه یکی از الگوهای نامناسب در نوع پوشش افراد، تمایل به رنگ‌های تیره نظیر سرمه ای، مشکی و رنگ هایی در این طیف است. توجیه اغلب افراد برای انتخاب این گونه رنگ‌ها این است که به راحتی می توان آن‌ها را با هر لباس و رنگی ست کرد و یا این که برای حضور در بسیاری از مجالس مناسب بوده و به اصطلاح وجاهت بیشتری دارند. اما واقعیت این است که انتخاب این رنگ‌های تیره نه تنها از لحاظ روانی بار منفی برای فرد به همراه دارد، بلکه گزینه ی بسیار نامناسبی برای فصل تابستان نیز محسوب می‌شود.

در فصل تابستان به دلیل آب و هوای گرمی که بر غالب مناطق کشور ما حاکم است، بایستی برای انتخاب رنگ شال یا روسری، صرفا به دنبال رنگ‌های روشن و یا رنگ‌های خنثی بروید. رنگ‌های تیره بنابر ذات خود به عنوان یک بخاری عمل کرده و گرمای ناشی از تابش مستقیم نور خورشید را به خود جذب و سپس به بدن ما منتقل می کنند و همین امر باعث می‌شود که در روزهای گرم سال، زمانی که لباس تیره‌ای پوشیده ایم، دو برابر احساس حرارت و گرما کنیم.

شال و روسری تابستان

رنگ‌های روشن اما حرارت کم تری را به خود جذب کرده و باعث می شوند بدن انسان دمای متعادل تری را تجربه کند.

شال و روسری تابستان

از سوی دیگر بسیاری از خانم‌های ایرانی علاوه بر پوشش روسری، حجاب چادر را نیز دارند که به دلیل رنگ مشکی چادر، لازم می نماید این بانوان در فصل تابستان از رنگ‌های روشن برای انتخاب شال و روسری یا سایر لباس‌های خود استفاده کنند.

 

 • دست روی پارچه‌های نخی بگذارید

اگر برای خرید شال و روسری تابستانی، اقدام می کنید و قصد استفاده ی روزانه دارید، حتما به سراغ انواع نخیِ آن‌ها بروید. الیاف طبیعی مانند نخ، این ویژگی را دارند که علاوه بر وزن کم، هوا را به راحتی از خود عبور می دهند و شما در طول روز، کمتر احساس گرما می کنید. البته ممکن است شال و روسری‌های نخی نسبت به بقیه ی انواع پارچه زودتر چروک شوند، ولی نباید خودتان را زیاد درگیر این موضوع کنید، زیرا چروک شدن آن‌ها بر روی سر به میزانی نیست که باعث آشفتگی ظاهری شما بشود. روسری و شال‌های نخی این مزیت را هم دارند که به سرعت در هوای آزاد خشک می شوند و اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که به دلیل گرمای هوا در تابستان تمایل دارید که لباس‌های خود را هر روز شستشو دهید، روسری‌های نخی انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود.

شال و روسری تابستان

 • حریر و ابریشم؛ دختران تابستانی

اما اگر برای فصل تابستان به دنبال شال و روسری مجلسی هستید، جنس‌های ابریشمی، حریر و ساتن برای روسری و جنس گیپور برای شال، گزینه‌های مناسبی هستند. این نوع روسری و شال ها علاوه بر این که بسیار سبک و خنک هستند، طرح‌های ظریف و زیبایی نیز دارند که برای مجالس و مهمانی‌ها بسیار مناسب هستند. البته توجه به این نکته لازم است که پارچه‌های حریر و ابریشم صرفا مناسب فصل تابستان و اواخر فصل بهار هستند، چرا که بسیار سبک و نازک بوده و در سایر فصول مورد استفاده چندانی ندارند. بنابراین از آنجایی‌که نسبت به انواع دیگر شال و روسری قیمت‌های بالاتری دارند، در انتخاب آن‌ها قدری وسواس به خرج دهید و مدل‌هایی را انتخاب کنید که با طیف وسیع تری از لباس‌های شما قابل ست کردن باشند. فروشندگان هم بایستی به این نکته توجه داشته باشند و انواعی از روسری و شال‌های حریر و ابریشم را به مشتری ارائه دهند که کاربردهای بیشتری برای وی داشته باشد. رنگ‌های خنثی که با هر رنگ پوستی همخوانی داشته و با رنگ اکثر لباس‌ها هماهنگ هستند، پیشنهادهای بهتری به نظر می‌رسند.

 • خطر لیز خوردن شال و روسری!

و اما نکته ی مهمی که هم فروشندگان و هم خریداران شال و روسری بایستی به آن توجه داشته باشند، میزان ایستایی روسری بر روی سر و یا به اصطلاح خودمانی، میزان لیز خوردن روسری است. پارچه‌های نخی در مقایسه با پارچه‌های حریر و ابریشم ایستایی بسیار بهتری دارند و از این رو برای بسیاری از بانوان و بالاخص بانوان چادری، انتخاب مطلوب تری هستند. پیشنهاد ما این است که برای مصرف روزانه در تابستان به سراغ ساتن، حریر و یا ابریشم نروید. چرا که حرکت مداوم شال و روسری روی سر، زمانی که با گرمای تابستان همراه شود، باعث تعریق موها و به هم خوردن آراستگی آن‌ها شده و ظاهر نامرتبی را برای شما ایجاد خواهد کرد. اما در مهمانی‌ها و مجالس چون زمان کمتری را سپری می کنید و از سوی دیگر میزان تحرک کمتری نسبت به زمان فعالیت‌های روزانه دارید، شال و روسری‌های حریر و ابریشم می توانند گزینه ی مناسبی باشند، چرا که این دسته از محصولات، تنوع زیادی داشته و به اصطلاح وجاهت بیشتری برای مجالس و محافل رسمی دارند.

 

 • برای فصل تابستان، قواره‌های بزرگ شال و روسری را نادیده بگیرید

ممکن است از این موضوع تعجب کنید، اما واقعیت این است که روسری‌ها و شال هایی که با قواره‌های بزرگ برای استفاده در فصل تابستان به فروش می رسند، گزینه‌های بسیار نامناسبی هستند. چرا که با پیچیده شدن دور شانه‌ها و یا گردن، گرمای مضاعفی را به شما تحمیل می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می کنیم که از روسری‌های قواره ی ۱۲۰* ۱۲۰ و ۱۴۰* ۱۴۰ و یا شال‌های سه متری برای فصل تابستان چشم پوشی کنید و در عوض استفاده از این روسری و شال‌ها را به فصل بهار و اوایل پاییز موکول نمایید. رایج‌ترین قواره ی روسری برای فصل تابستان ۹۰ * ۹۰ است که بسیار پر کاربرد محسوب می‌شود. البته نبایستی این نکته را نادیده بگیریم که طی سال‌های گذشته روسری‌های قواره ۱۲۰ و ۱۴۰ طرفداران بسیاری پیدا کرده اند.

شال و روسری تابستان

 • با طرح ها همراه شوید

یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید شال و روسریِ تابستانی انتخاب طرح است. همانطور که گفتیم روسری و شال در کشور ما یک پوشش ثابت محسوب می‌شود و بانوان از هر قشر و طیفی، این نوع حجاب را در فضاهای عمومی رعایت می کنند. از این رو بازار روسری و شال مملو از طرح های متنوع برای سلیقه های متفاوت است. معمولا هر طرحی برای گروه سنی خاصی مناسب است، بنابراین هم فروشندگان و هم خریداران روسری و شال بایستی به این موضوع توجه داشته باشند و گزینه های مناسبی را انتخاب نمایند. در خصوص روسری و شال تابستانی اهمیت این موضوع دو چندان می شود، چرا که پارچه های نخی، حریر، ابریشم و ساتن معمولا طرح های متنوع تری نسبت به انواع ضخیم تر پارچه دارند. این تنوع گسترده از یک سو یک امتیاز محسوب شده و از سوی دیگر انتخاب را قدری سخت تر می کند. شال های تابستانیِ سبک، با رنگ های روشن و یا خنثی و به صورت تک رنگ می توانند گزینه های مناسبی برای فصل تابستان باشند. در خصوص روسری هم، روسری های با زمینه های روشن و طرح های خلوت، انتخاب شایسته ای خواهند بود. این که می گوییم طرح های خلوت، به دلیل گرمای تابستان و تاثیر این گونه طرح ها بر ناخودآگاه افراد است. طرح های خلوت به خصوص طرح گل های بهاری، تاثیر بسیار مثبتی را بر ذهن دارند و همان هوای مطبوع بهاری را برای افراد تداعی می کنند، اما بالعکس طرح های شلوغ، احساس بیشتری از گرما را به شما انتقال می‌دهند. بنابراین پیشنهاد ما به فروشندگان و خریداران شال و روسری های تابستانی این است که به سراغ شال های تک رنگ و روشن و روسری های زمینه روشن با طرح های خلوت بروند.

شال و روسری تابستان

گیره‌های فلزی را کنار بگذارید

بسیاری از بانوان برای بستن شال و روسری خود از انواع گیره‌های فلزی استفاده می کنند. نکته‌ای که بایستی بدانید این است که این گیره‌ها در فصل تابستان به دلیل تعریق پوست صورت و گردن می توانند باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی شوند. بنابراین در این فصل روسری یا شال هایی را بخرید که بتوانید به راحتی با یک گره زیبا و ساده، آن‌ها را به نحوی آراسته و مطلوب بر روی سر ثابت کنید. حتی این ایده هم وجود دارد که فروشندگان شال و روسری به همراه محصولات خود کاتالوگی کوچک شامل روش‌های مختلف بستن شال و روسری به خریداران خود ارائه دهند و آن‌ها را در انتخاب روش‌های متنوع بستن شال و روسری همراهی کنند.

شال و روسری تابستان

توجه به این امر ضروری است که نکاتی که در بالا ارائه شد، به معنای نامناسب بودن سایر اجناس شال و روسری و یا نامطلوب بودن سایر طرح‌ها نیست، بلکه همانطور که در ابتدا گفته شد، این نکات هم به فروشندگان و هم به خریداران شال و روسری کمک خواهد کرد که برای روزهای گرم تابستانی و انواع مصارفی که طی این فصل برای شال و روسری دارند، انتخاب بهتر و هوشمندانه تری داشته باشند.

کشور ما ایران، بدون شک یکی از بزرگترین بازارهای مصرفی شال و روسری در منطقه و حتی در جهان است. طیف وسیعی از انواع شال و روسری با جنس‌های مختلف، ابعاد و قواره‌های متفاوت، طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و البته قیمت‌های مختلف در بازار عرضه می شوند که مشتری‌های خاص خود را هم دارند. اما در این بازار گسترده و با این حجم وسیعِ تنوع، انتخاب شال و روسری مناسب بایستی به نحوی هدفمند صورت پذیرد. درست است که تا سالیان پیش یک مدل شال و یا روسری برای استفاده‌های مختلف و در محافل متفاوت، استفاده می شد و این اتفاق برای هیچ کس هم عجیب نبود، اما در بازار فعلی شال و روسری، محصولات برای مصارف، فصول و گروه‌های سنی مختلف تقسیم بندی شده اند. بنابراین توجه به این نکته بالاخص برای فروشندگان شال و روسری اهمیت دارد تا با شناسایی این فاکتورها، پیشنهادات مناسبی را به مشتریان خود ارائه دهند. بر کسی پوشیده نیست که در بازار فعلی، فروشندگانی می توانند گوی سبقت را در دست بگیرند که پیشنهادات بهتری را به مشتریان خود ارائه کنند. بنابراین با رعایت نکات ارائه شده، هم فروشندگان شال و روسری می توانند ارائه ی بهتری داشته باشند و هم خریداران می توانند خرید مناسب‌تر و کارآمدتری را تجربه کنند.

 

شال و روسری یکی از اقسام متنوع پوشاکی است که در سال‌ های متوالی توسط خانم‌ ها استفاده می شده است. این اکسسوری جذاب که در سال ‌های اخیر به جزئی جدا نشدنی از استایل و پوشش خانم ‌ها تبدیل شده، می تواند سلایق و علایق هر فرد را بروز داده و به نوعی، نماد شخصیت آن فرد باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه شود، انتخاب نوع شال با توجه به طرح و رنگ استفاده شده در آن است.

اما چند سوالی که در اینجا شاید برای شما پیش بیاید این است که طرح و رنگ شال تا چه میزان بر روی استایل و پوشش تاثیر گذار است؟ و یا اینکه چه طرح هایی و از چه برند هایی سبب می‌شود پوششی خاص داشته باشیم؟ انتخاب شال با طرح ایرانی خوب است یا خیر؟ و یا حتی در بعضی مواقع این سوال برای فروشندگان نیز به وجود می آید که انتخاب شالی با طرح ایرانی تا چه میزان در فروش شما تاثیر گذار است و آیا با استقبال از طرف مردم مواجه می‌شود؟ در این مقاله قصد داریم تا پاسخ تمامی سوالات شما را به صورت کامل شرح دهیم در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

انواع مدل شال و روسری

بیایید قبل از صحبت در رابطه با شال و روسری ایرانی و تاثیر آن بر استایل، درباره انواع این پوشش خاص صحبت کنیم. شال روسری با انطباق پذیری بالایی که در دنیای مد دارد به سادگی می تواند یک پوشش ساده را به یکی از حرفه ‌ای‌ ترین استایل ‌ها تبدیل کند. انواع مختلف شال روسری تاثیرات متفاوتی بر استایل خانم‌ ها می گذارد.

شال و روسری ایرانی

با نگاهی به گذشته می توان گفت سرپوش‌ های استفاده شده در طول تاریخ به ۳ دسته کلی شال، روسری و لچک تقسیم می‌شود که از این میان، لچک از کاربرد کمتری نسبت به سایر برخوردار است. در واقع می توان گفت شال و روسری جزئی از سرپوش‌ها بوده، در صورتی که به علت شباهت بیشتر لچک به هدبند این نوع پوشش در دسته بندی اکسسوری قرار می گیرد. در این میان میزان استفاده از این نوع پوشش در میان خانم‌ها متفاوت بوده و با توجه به نوع پوشش آن‌ها انتخاب می‌شود.

دسته بندی دیگری که می توان برای شال و روسری در نظر گرفت،  به محل و نوع مکانی که می خواهید بروید بستگی دارد و به دسته مجلسی، کژوال و اسپورت تقسیم می‌شود که از بین این ۳ مورد نیز شال و روسری هایی که بصورت روزمره و کژوال مورد استفاده قرار می گیرند با استقبال بیشتری از طرف خانم‌های ایرانی همراه هستند و میزان فروش بیشتری نیز دارند. چراکه راحتی بیشتری را در محل کار و یا هر مکان دیگری را برای آنان به ارمغان می آورند. اما نباید دسته بندی مجلسی را نیز فراموش کنید چرا که این دسته بندی نیز سهم خود از فروش را در بازار دارد که میزان قابل قبولی نیز هست.

باید‌ها و نباید‌های انتخاب طرح شال و چرا طرح ایرانی؟

همه ساله طرح‌ های جدید بر روی این سرپوش‌ های جذاب و خاص نقش می بندند که هر کدام به نوبه خود طیف خاصی از سلایق را دربر می گیرد اگر به عنوان یک فروشنده در حال مطالعه این مقاله هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم تا آنجایی که می توانید از طرح‌های مختلف و خاص در مغازه خود استفاده کنید، چراکه با این کار می توانید نظر عده بیشتری از مخاطبان را به خود جلب کنید و فروش خود را افزایش دهید.

 نکته مهم این است که طرح‌ های ایرانی را فراموش نکنید. عده زیادی این تفکر را دارند که طرح‌ های ایرانی با استقبال از طرف مخاطبان همراه نمی ‌شود. این در حالی است که آن ‌ها حتی فرصت عرضه اندام به طرح هایی ایرانی را نداده اند. بهتر است قبل از تصمیم گیری در رابطه با این موضوع ادامه این مطلب را بخوانید تا هر چه بیشتر با این طرح‌های جذاب آشنا شوید.

شال و روسری ایرانی

این سوال ذهن عده زیادی را به خود مشغول کرده است خرید و استفاده از طرح‌های ایرانی سبب افزایش فروش می‌شود یا خیر؟ بهتر است قبل از صحبت در رابطه با تاثیر طرح ‌های ایرانی در افزایش و یا کاهش فروش با این نقش و نگار‌های زیبا بیشتر آشنا شویم.

در اکثر مواقع هنگامی که از طرح‌های ایرانی صحبت به میان می آید منظورمان طرح هایی است که المان هایی از گذشته ی اصیل ایرانمان را دارا باشد. نماد هایی مانند فرهنگ و هنر ایران که می تواند روی انواع مختلف پوشش ‌ها نقش بسته و جلوه زیبایی به آن دهد. از جمله این طرح ‌ها و نشانه ها می توان به مواردی همچون شال و روسری سنتی با طرح ‌های کاشی، اسلیمی، فرش و گلیم، نقاشی ایرانی (مینیاتور)، قلمکار اصفهان، گلدار ترکمن، کردی، پولک دار شمال، بته جقه و ترمه یزد اشاره کرد. هر کدام از طرح‌های گفته شده از جنبه ‌ای خاص زیبا و منحصر به فرد بوده و چشم هر بیننده ‌ای را به خود جلب می کند. بیایید کمی بیشتر با طرح‌ های ایرانی که بیشتر مورد استقبال عموم قرار گرفته اند آشنا شویم.

 • شال با طرح کاشی

لباس هایی با طرح کاشی از جمله پوشش ‌های زیبایی هستند که در طی سالیان مورد توجه مخاطبان قرار گرفته اند. به جرأت می توان گفت این طرح یکی از خاص‌ترین و زیباترین نقش و نگار‌های موجود در بازار می باشد. نکته جالب این است که از این طرح فقط در شال و روسری استفاده نشده بلکه مانتوهایی با‌این طرح نیز به بازار عرضه شده و مورد توجه عده ی زیادی از مخاطبین قرار گرفته است.

 • شال با طرح‌های اسلیمی

یکی از طرح هایی که مورد استقبال عده زیادی از مخاطبان قرار گرفته است طرح‌های اسلیمی می باشد. این طرح‌ها با داشتن نقش و نگاری زیبا جلوه ‌ای منحصر به فرد به استایل فرد مورد نظر داده و از طرفی به علت زیبایی که دارد می توان بصورت روزمره از آن استفاده کرد.

شال و روسری ایرانی

 • کردی

لباس‌ های کردی از جمله زیباترین لباس‌ های محلی ایران محسوب می شوند. این لباس جلوه‌ای زیبا و تمام عیار از ایران ما بوده و نقش و نگاری خاص دارند. حال، عده‌ای از طراحان حرفه‌ای شال و روسری با الهام از این لباس زیبا و منحصر به فرد شالی را طراحی و روانه بازار کرده اند. در رابطه با زیبایی و خاص بودن این شال هرچه سخن بگوییم کافی نیست. ما به همین مقدار اکتفا می کنیم که در روزهای ابتدایی که شال روانه بازار شده بود با استقبال چشمگیر مخاطبان همراه بوده و از فروش فوق العاده‌ای بهره برده است.

 • شال با طرح‌های نقاشی ایرانی

از دیگر طرح هایی که با استقبال بالایی از طرف مخاطبان رو به رو شده، شال هایی با نقاشی ایرانی است. این نقش و نگار زیبا یادآور گذشته غنی ایران بوده و از طرفی زیبایی خاص و چشم نوازی داشته و به سبب راحتی که در ست شدن با سایر لباس‌ها دارد به انتخاب عده ی زیادی از خانم ‌های ایرانی تبدیل گشته اند.

 • بته جقه

بته جقه یکی از طرح هایی است که المان ‌های ایران اصیل را در خود داراست. این طرح با زیبایی منحصر به فردی که دارد به راحتی به انتخاب خریداران بدل گشته و به استایل و پوشش آنان زیبایی و جلوه خاصی می دهد. از طرفی با توجه به نقش و نگاری که بر روی آنها است می توان از این نوع شال ‌ها در مکان‌ های مختلف و حتی مهمانی‌ها استفاده کرد.

طرح‌های جدید

جدای از طرح هایی که از سال‌های گذشته مورد استقبال مخاطبان بوده و از فروش خوبی برخوردار هستند طرح هایی جدید نیز به بازار عرضه شده اند که با توجه به عمر کوتاهی که از عرضه آن‌ها می گذرد، از استقبال خوبی برخوردار بوده و باعث تعجب فروشندگان شده اند.

 نمونه این طرح‌ها می توان به شال هایی با نوشته‌های ایرانی و با فونت نستعلیق و یا شال هایی که بعضی از کلمات به صورت بزرگ بر روی آن‌ها حک شده اند اشاره کرد. این دسته از شال‌ها بیشتر مورد توجه نسل جوان جامعه قرار گرفته و به انتخاب اول عده زیادی از آن‌ها تبدیل شده است. به طوری که با نگاه در اطراف خود می توانید حداقل یک نفر را با این نوع از پوشش ببینید.

این طرح در کنار سادگی که دارد به شدت شیک بوده و جلوه زیبایی به پوشش شما می دهد. از طرفی همانطور که اشاره کردیم عده ‌ای از طراحان پای خود را فراتر گذاشته و طرح روی شال را ساده‌تر از قبل کرده اند و تنها یک کلمه بر روی آن‌ها نقش بسته و تعجب برانگیز این است که این نوع از طراحی نیز با استقبال بالایی روبرو شده است.

رنگ سال و شال‌های تولید شده با این رنگ

همانطور که می دانید کمپانی پنتون همه ساله یک رنگ را به عنوان رنگ سال جدید میلادی انتخاب می کند. امسال نیز بر طبق رویه قبلی این کمپانی رنگ آبی کلاسیک و یا Classic Blue را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ انتخاب کرد. این رنگ که شباهتی نیز به رنگ‌های لاجوردی و آبی سلطنتی دارد، در اکثر پوشش‌های جدید از جمله شال و روسری مورد استفاده قرار گرفته و کمپانی‌های بزرگ تولید کنند لباس برای لباس هایی که در سال جدید به بازار عرضه می کنند از تمی با رنگ آبی کلاسیک استفاده کرده اند.

شال هایی با این رنگ بیشتر مورد توجه نسل جوان و کسانی که در جریان تغییرات رنگ سال هستند قرار گرفته است. به همین جهت در هر مغازه‌ای وجود شال هایی با رنگ پس زمینه آبی کلاسیک یکی از الزامات محسوب می‌شود. از طرفی عده‌ای از مخاطبان نیز به علت راحت‌تر ست شدن این رنگ با سایر رنگ‌ها به سمت استفاده از پوشش هایی با رنگ آبی رفته اند.

 همچنین از نکات قابل توجه رنگ امسال این است که این رنگ فقط برای مجالس مهمانی و یا مکان‌های خاص نیست و این امکان وجود دارد که مخاطبان لباس هایی با این رنگ را در اکثر مکان‌ها و حتی برای انجام کارهای روزمره خود انتخاب کنند.

شال و روسری ایرانی

همانطور که اشاره کردیم شال و روسری جزء جدانشدنی پوشش خانم‌ها است. این پوشش خاص با طرح‌ها و نقش و نگار هایی که دارد می توان هر پوشش را خاص و زیبا کرده و در ترکیب با سایر لباس‌ ها نقش مهم را ایفا می کند. تمامی نکات گفته شده فقط یک قسمت از این ماجرای مهم است، چرا که در سال‌های اخیر با پیشرفت ‌های متعددی که در صنعت شال و روسری صورت گرفته است طرح‌های جدید و جذابی روانه بازار شده است.

 از طرفی طراحان داخلی با تکیه بر تجربه بالای خود و استفاده از تکنیک‌ های روز دنیا و الهام گرفتن از گذشته ایران باشکوه طرح هایی متناسب با فرهنگ و سلایق خانم‌های ایرانی را ایجاد کرده و توانسته اند جای خود را در بازار‌های ایران به خوبی پیدا کنند.

 همچنین استفاده از مواد اولیه با کیفیت از طرف تولید کنندگان شال و روسری سبب به وجود آمدن اجناسی مرغوب و با کیفیت جهانی شده که نظر هر مخاطبی را به راحتی به خود جلب می کند. از همین رو عده ی زیادی از فروشندگان به سبب استقبال خوب مخاطبان شال‌ های تولید شده در داخل را برای فروش به مشتریان خود پیشنهاد می کنند.

نکته دیگر که بیان آن خالی از لطف نیس این است که قیمت اجناسی که در داخل ایران تولید می شوند نسبت به لباس هایی که از خارج وارد می شوند به صورت قابل توجهی کمتر بوده و در عین حال همان کیفیت و حتی کیفیتی بالاتر را برای مخاطبان به ارمغان آورده است.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را هرچه بیشتر از قبل با طرح ‌های ایرانی و شال هایی که سنبلی از ایران هستند، آشنا کنیم و انواع مختلف آن را برای شما خواننده گرامی بازگو کردیم از طرفی استفاده از رنگ سال در طرح‌های جدید و مخاطبان این طرح‌ها را به شما معرفی نمودیم امید داریم پس از خواندن این مقاله اطلاعات خوب و کافی در رابطه با انواع مختلف شال و طرح‌های آن کسب کرده باشید.

شال و روسری، از آن دسته مواردی است که بیشترین تاثیر را در نگاه اول برای یک مخاطب به همراه دارد. معمولا خانم‌ها در این راستا در هر موقعیت یا مراسمی و همچنین با فرا رسیدن هر فصلی از سال، دغدغه انتخاب یک شال و روسری مناسب را دارند.

شال و روسری را می‌توان دنیایی گسترده از طرح، رنگ، ابعاد، جنس پارچه، نوع دوخت و مدل استفاده دانست.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مدل‌ها، پارچه‌ها و دوخت‌های موجود برای شال و روسری آشنا کرده و توضیح دهیم که هر رنگ و طرحی مناسب چه سلیقه و چه موقعیتی است. علاوه بر آن بهترین و مناسب‌ترین شال و روسری پاییزه را معرفی و شما را برای انتخاب شال و روسری مناسب سایر فصل‌ها و موقعیت‎‌ها راهنمایی خواهیم کرد.

 

اگر یکی از افرادی هستید که در زمینه فروش، پخش یا واردات شال و روسری فعالیت می‌کنند نیز، با مطالعه این مقاله درخواهید یافت که در فصول و موقعیت‌های مختلف چه گزینه‌هایی برای مشتریان و مراجعین شما مناسب‌ترین خواهد بود و قادر هستید آن‌ها را به هنگام خرید کردن، بهتر از پیش راهنمایی کنید.

انواع جنس و پارچه شال و روسری

شال و روسری با توجه به جنس پارچه به کار رفته در تولید آن‌ها انواع گوناگونی دارد. برخی از معروف‌ترین و مهمترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • شال و روسری ابریشم:

به احتمال زیاد همه ما می‌دانیم که پارچه ابریشم به دلیل فرآیند طبیعی، دشوار و ارزشمندی که موجب تولیدش می‌شود، پارچه‌ای گران‌قیمت و فوق‌العاده شیک و زیبا است. از این رو شال و روسری ابریشم نیز از آنجایی که به احتمال زیاد می‌بایست با پرداخت هزینه قابل توجهی تهیه شود، بیشتر مناسب موقعیت‌ها و مراسم‌های رسمی و خاص‌تر نسبت به سایر مکان‌ها و زمان‌هاست.

شال و روسری ابریشمی اگر با مانتو، پالتو یا بارانی کهنه یا قدیمی (از نظر ظاهری) استفاده شود، از نمای بصری آن کاهش یافته و جلوه خود را اندکی از دست می‌دهد. لذا اگر شخصی قصد خرید شال و روسری ابریشمی را دارد، همواره سعی کنید او را به استفاده از لباسی مناسب و درخور زیبایی و لطافت شال و روسری ابریشمی راهنمایی کنید، تا هارمونی صحیح و چشم نوازی در ظاهر او پدیدار شود. استفاده از پارچه ابریشم برای شال و روسری پاییزی انتخابی به جا و مناسب محسوب می‌شود.

 • شال و روسری نخی:

همانطور که از نامش احساس می‌شود، می‌بایست انتظار جنسی لطیف و خنک را از آن داشت که مناسب فصول گرم سال مانند بهار و تابستان است. از این رو شال و روسری نخی سبک بوده و نباید با پالتوها یا مانتوهای سنگین وزن و توپُر که ظاهری گرم و زمستانی دارند مورد استفاده قرار گیرد؛ تضاد بصری ایجاد شده در این نوع ست کردن لباس، اندکی زیاد و نامطلوب است.

 • شال و روسری ساتن:

ساتن اگر چه پارچه‌ای لطیف و سبک است اما تفاوت بارز آن با شال و‌ روسری نخی در ظاهر رسمی و به اصطلاح مجلسی آن است. البته سُر خوردن شال و روسری ساتن از سر، یکی از دلایل نامطلوبی است که ممکن است خریداران را در انتخاب آن دچار تردید کند. ولی از آنجایی که ظاهری فوق‌العاده تاثیرگذار و شیک در مجالس و‌ موقعیت‌های رسمی دارد، به احتمال زیاد هر خانمی حداقل یکی از آن‌ها را در بین شال و روسری‌های خود خواهد پذیرفت.

نکته آخر درباره شال و روسری ساتن آنکه، از این جنس پارچه تقریبا در تمام فصول سال استفاده می‌شود. ساتن اندکی از ابریشم ضخیم‌تر است و مانع عبور سرما از بافت خود می‌شود، از این رو گزینه مناسبی به عنوان شال و روسری پاییزی محسوب می‌شود.

 • شال و روسری حریر:

حریر پارچه‌ای شیک و سبک است که به علت ظرافتش کمتر به عنوان شال و روسری روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارچه حریر ظاهری آراسته در شخص ایجاد کرده و فوق‌العاده آسیب پذیر است؛ به همین جهت در مجالس و مهمانی‌ها استفاده شده و البته به خاطر سبک بودنش مناسب پاییز و زمستان نیست. حریر را نیز مانند شال و‌ روسری نخی نباید با پالتو یا بارانی و یا سایر البسه سنگین و گرم استفاده کرد؛ تضاد بسیار ناخوشایندی از نظر ظاهری و‌ همچنین عملکردی در پی دارد.

 • شال و روسری پشمی:

نام این جنس پارچه نیز موجب پیدایش احساس گرما در بدن می‌شود. از این رو بدیهی است که مناسب‌ترین گزینه برای فصول سرد سال است. اما شال و روسری پشمی انواع سبک و سنگین دارد که به طبع شال و روسری پشمی سبک یا نازک مناسب پاییز و جنس پشمی سنگین و ضخیم یا چندلایه آن مناسب زمستان است.

از استفاده شال و روسری پشمی پاییزه و زمستانه به همراه مانتوهای نازک و نخی نیز پرهیز کنید، چرا که ظاهری عجیب و تضادی بصری را در چشم بیننده به وجود می‌آورد.

شال و روسری پاییز

انتخاب رنگبندی و طرح مناسب شال و‌ روسری:

فصل‌های سال هرکدام معرف یک ترکیب رنگ منحصر به خود است. همانطور که پاییز و زمستان سرد و بهار و تابستان گرم است، چشم و روح انسان نیز نیاز دارد ببینده و پذیرای رنگ‌های مناسب برای این فصل‌ها باشد. در پاییز و زمستان سعی در پوشیدن لباس‌های رنگ گرم داشته باشید. قرمز، نارنجی پر رنگ، سرخ‌آبی و همینطور سایر رنگ‌هایی که بی روح نبوده و شامل حس سرزندگی و شادابی است.

شال و روسری‌های پاییزه و زمستانه‌ای که قرار است حاوی رنگ گرم باشند، بهتر است از نقش و نگار کمتری برخوردار بوده و طرحی خلوت داشته باشند. چرا که پررنگی آن‌ها به اندازه کافی چشم بیننده را درگیر خود می‌کند؛ طرح‌های پر نقش و نگار موجب شلوغی بیش از حد در چشم بیننده می‌شود.

اگر هم شال و روسری پر رنگ و گرمی وجود دارد که حاوی طرحی شلوغ است، می‌بایست حتما به همراه مانتو یا لباسی فوق‌العاده ساده از نظر طراحی مورد استفاده قرار بگیرد. در فصول گرم سال نیز بهتر است خلاف این عملکرد را رعایت کنیم. یعنی از شال و روسری با رنگ‌های سرد و ملایم مانند نیلی، کرم و قهوه‌ای روشن، نارنجی یا صورتی روشن و لطیف و رنگ‌هایی از این دست استفاده کنیم.

مدل‌های شال و روسری مناسب موقعیت‌های غیررسمی

در موقعیت‌های غیررسمی و در زندگی روزمره، با پوشیدن لباس‌های رها، هم خود شخص احساس بهتری دارد و هم بییندگان آن شخص با حضور یافتن در کنارش دچار احساسی رسمی و فضایی معذب نمی‌شوند. چرا که شال و روسری ما در فضای غیر رسمی، به صورت سرکش و آزادانه به هر طرف که مایل است ایستاده و از قانون خاصی تبعیت نمی‌کند. به همین جهت سعی کنید در روزهای عادی پارچه‌های سبک و لطیفی که خودتان با آن احساس راحتی می‌کنید برای شال و روسری انتخاب کنید و آن را به گونه‌ای آزاد به سر کرده و از پیچاندن و یا گره‌زدن‌های مجلسی بپرهیزید.

مدل‌های شال و روسری مناسب موقعیت‌های رسمی

در موقعیت‌های رسمی و مهمانی‌ها اغلب تمام آنچه که به ظاهر و باطن اشخاص مربوط است تحت کنترل بوده و آراسته است. به همین جهت شال و روسری نیز می‌بایست ظاهری مرتب، شیک و آراسته داشته باشد. لذا از مدل‌هایی که به صورتی هنرمندانه طراحی شده و یا می‌توان آنها را با گره‌هایی زیبا آرایش کرد استفاده کنید. در اینترنت به دنبال مدل‌های گره‌زدن شال و روسری بگردید، کارهای هنرمندانه و زیبای زیادی هستند که می‌توان با انجام دادن آن‌ها سادگی و عادی بودن ظاهر یک شال یا روسری را از آن گرفت.

همچنین مدل‌های زیادی شال و روسری وجود دارد که با رشته‌های مروارید، حلقه‌های طلایی و نقره‌ای یا هنر‌های دوخت برجسته، زیباسازی شده است. بدیهی است استفاده از آن‌ها در مجالس و محافل رسمی، امری پسندیده و مناسب خواهد بود. استفاده از این نوع شال و روسری در روزهای عادی علاوه بر آن که برای فرد و اطرافیانش حالتی کلافه‌کننده به همراه دارد، به دلیل تحرک زیاد و موقعیت‌های شلوغ و نامرتب ممکن است موجب آسیب رسیدن به تزیینات شال و روسری شود و دیگر نشود از آن به عنوان یک پوشاک شیک و رسمی استفاده کرد.

بهترین شال و روسری پاییزه:

مناسب‌ترین شال و روسری پاییزه از نظر جنس، طرح و رنگ می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • جنس پارچه مناسب برای شال و روسری پاییزی، جنس پشمی، ابریشم و ساتن است.

نکته:

 1. انتخاب اینکه شال و روسری پشمی سبک یا پشمی سنگین باشد، میزان سرمای روزهایی که قصد استفاده از آن را دارید، تعیین می‌کند. شاید پاییز سالی که در آن هستید برخلاف آنچه که از پاییز انتظار می‌رود آنچنان که باید سرد نباشد؛ لذا بر این اندیشه استوار نباشید که لزوما چون در فصل پاییز هستیم می‌بایست یک شال پشمی سنگین به سر داشته باشید.
 2. شال و روسری پشمی بنا به مدلی که دارد می‌تواند در روزهای عادی و یا موقعیت‌های رسمی و حتی مهمانی‌ها مورد استفاده قرار گیرد؛ لذا در نظر داشته باشید آنچه که موجب انتخاب یک شال یا روسری پشمی برای یک مکان رسمی است مدل و شیوه طراحی آن است؛ وگرنه به صورت عادی این جنس پارچه را نمی‌توان در دسته بندی البسه مناسب مهمانی قرار داد.
 3. شال و روسری ابریشم و ساتن را به خاطر قیمتشان هم که شده باید از آسیب‌های ممکن در امان نگه داشت، لذا گزینه مناسبی برای استفاده به صورت روزمره نیستند؛ به خصوص جنس ساتن که دائم در حال سر خوردن است و یا اگر به جایی گیر کند دچار نخ‌کش شدن و آسیب جدی می‌شود.
 • رنگ شال و روسری پاییزه می‌بایست در توناژ پررنگ و از دسته رنگ‌های گرم باشد.

نکته:

 1. توجه داشته باشید رنگ‌های فوق‌العاده گرم مانند قرمز تند و یا زرشگی برق را برای فصل زمستان بگذارید و برای پاییز، توناژ‌ها را اندکی ملایم‌تر اما همچنان در دسته‌بندی رنگ‌های گرم انتخاب کنید.
 2. رنگ قرمز تیره، نارنجی یا قهوه‌ای را می‎‌توان در دسته رنگ‌های فوق‌العاده مناسب برای فصل پاییز دانست، هارمونی این رنگ با آنچه که طبیعت برای ما به ارمغان می‌آورد، بسیار زیاد است.
 3. اگر رنگی مانند نارنجی پررنگ برای یک شال یا روسری انتخاب کرده‌اید، سعی کنید تا حد ممکن از وجود نقش‌ونگارهای شلوع و بزرگ بر روی آن پرهیز کنید.
 • طرح شال و روسری پاییزی همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد نباید زیاد شلوغ باشد، دلیل آن هم انتخاب یک رنگ گرم و زنده در آن است.

نکته:

 1. طرح‌های گل ریز را برای بهار و تابستان انتخاب کنید، چشم و ذات انسان در فصول پاییز و زمستان انتظار دیدن گل‌ها و شکوفه‌های بهاری را ندارد، از همین رو شاید به نظر نیاید اما تماشای یک شال و روسری گل‌دار به خصوص گل‌های ریز و شبیه به شکوفه در فصل پاییز و زمستان به صورت ناخودآگاه یک تضاد ذهنی برای بیننده ایجاد می‌کند که خود نیز شاید دلیلش را نداند، اما این امر تاثیرگذاری شما در جمع یا موقعیتی که در آن حضور دارد را به صورت کاملا محسوسی کاهش می‌دهد.
 2. در فصل پاییز طرح‌هایی شبیه به برگ‌های خشک یا دانه‌های برفی و مرواریدی، ظاهری زیبا و هارمونی دلنشینی با طبیعت انسان و جهان برقرار می‌کند.

فواید استفاده از شال و روسری مناسب فصل

انتخاب شال و روسری مناسب با هر فصل و استفاده از آن، علاوه بر آنکه ظاهری زیبا، آراسته و چشم‌نواز را به همراه دارد؛ موجب حفظ ایمنی بدن در فصول مختلف می‌شود. برای مثال شال پشمی در پاییز و زمستان علاوه بر آنکه ظاهر مطلوبی دارد به موجب آنکه روی گوش‌هایتان را نیز پوشانده از ورود سرما به داخل آن‌ها جلوگیری کرده و به واسطه آنکه دور گردنتان را احاطه کرده است، شما را از سرماخوردگی در امان نگاه می‌دارد. بنابراین موارد و نکات موجود برای انتخاب شال و روسری مناسب هر فصل را نباید صرفا با چشم زیبایی و مد نگریست.

طرح‌ها و رنگ‌های مختلف شال و روسری در بازار و در عمده فروشی‌ها، فروشندگان این صنف و مزون‌داران را دچار این سردرگمی می‌کند که بهتر است چه طرح یا مدلی را خریداری کنند؟ و یا چه روسری و شالی را با سایر تولیدات خود ست کنند؟ در این مقاله سعی شده است تمامی طرح و رنگ‌های مختلف موجود در بازار اعم از مدرن یا سنتی آورده شود تا فروشندگان و مزون‌داران تمامی اطلاعات این حوزه را یک جا به دست بیاورند. استفاده از طرح‌های مدرن، به روز و جذاب باعث افزایش فروش و سود بیشتر شما خواهد شد.

طرح‌ها و رنگ‌های مدرن شال یا روسری

چند دهه است که طرح‌ها و مدل های مختلف شال و روسری به صنعت مد راه پیدا کرده اند. حتی برندهای مطرح دنیا نیز به تولید طرح‌های مدرن و متنوع پرداخته اند تا بتوانند در این زمینه نیز موفق شوند. جالب است بدانید که تنها کشورهای مسلمان از این اجناس استفاده نمی کنند؛ بلکه سایر کشورهای غیر مسلمان نیز از شال یا روسری به عنوان اکسسوری در استایل خود استفاده می‌نمایند؛ تا ظاهر شیک و زیبایی را به استایل خود بدهند. ما در ادامه، تمامی مدل‌ها و طرح‌های موجود در بازار را بررسی می‌کنیم تا بتوانید به طور جامع و کامل با انواع اجناس بازار آشنا شوید و دید کاملی برای خرید اجناس فروشگاه یا مزون خود به دست بیاورید.

مدل های نخی

یکی از طرح‌های شال و روسری که جزء کاربردی‌ترین ها محسوب می‌شود، اجناس نخی و نازک است که بیشتر افراد برای فصل گرما از آن‌ها استفاده می‌کنند. شال‌های سال ۹۸ از آن دسته کارهایی نیستند که بسیار بلند باشند و بتوانید چندین دور، دور گردن بپیچید، بلکه اندازه متعارفی دارند. از رنگ‌ها و طرح‌های جدید برای سال ۹۸، می‌توان به رنگ‌های روشن مانند رنگ پاستیلی اشاره کرد. بهتر است فروشندگان شال و روسری و مزون داران حتما از کارهای نخی و ساده در اجناس خود استفاده کنند و سلیقه ساده پوشان را نیز پوشش دهند.

مدل های قواره بزرگ

منظور از مدل‌های قواره بزرگ مدل هایی است که اندازه آن ها حدودا به یک متر می‌رسد. مدل های قواره بزرگ روی شانه به طور یک طرفه قرار می‌گیرند. این نوع، شامل دو دسته رسمی و نیمه رسمی هستند تا همه مکان‌ها و مجالس را پوشش دهند. مدل‌های قواره بزرگ معمولا دارای طرح‌های شلوغ هستند و برای افراد قد بلند انتخاب خوبی محسوب می‌شوند. به مزون داران توصیه می‌شود که این طرح‌ها را با لباس‌های ساده ست کنند و در معرض دید مشتریان خود قرار دهند. فروشندگان شال و روسری نیز می‌توانند آن‌ها را در ویترین خود قرار دهند و مشتری بیشتری جلب کنند. به این خاطر که این نوع اجناس طرفداران بسیار زیادی دارند.

مدل های پوم پوم دار

مزون دارانی که مخاطبان نوجوانان زیادی دارند، می‌توانند از مدل های پوم پوم دار استفاده نمایند. از طرح‌های جدید و مدرن برای امسال می‌توان به شال‌های پوم پوم دار اشاره کرد. پوم پوم‌ها اصولا در لبه‌ها و یا به صورت تک تک بر روی حاشیه کار استفاده می‌شوند. این نوع مدل شیک و مدرن برای نوجوانان و جوانان بسیار جذاب و زیبا است. بنابراین خرید این نوع نمونه ها برای اجناس فروشندگان شال و روسری و مزون داران توصیه می‌شود. به این نکته نیز توجه داشته باشید که نوجوانان و جوانان همیشه دوست دارند کارهای خاص و متمایز استفاده کنند.

مدل های ترکمن

روسری‌های ترکمنی جزء اجناس قواره بزرگ به شمار می‌آیند که امروزه به علت مد شدن مدل های قواره بزرگ، طرفداران زیادی پیدا کرده اند. مدل های ترکمنی معمولا ریشه دار هستند و وجود ریشه‌ها، آن‌ها را از سایر مدل های قواره بزرگ متمایز می‌کند. این مدل روسری‌ها عموما رنگ‌های شاد و جذابی دارند. مزون داران می‌توانند با استفاده از روسری‌های ترکمن، استایل‌های جدید را با استایل سنتی ترکیب کنند. حتی اشخاصی نیز هستند که استایل سنتی را به سایر استایل‌ها ترجیح می دهند و مدل‌های ترکمن، پیشنهاد خوبی برای آن‌ها خواهند بود. علاوه بر این فروشندگان شال و روسری با خرید مدل های شاد و جذاب ترکمن برای اجناس خود می‌تواند به تولیدات داخل نیز کمک کنند.

مدل های با طرح کاشی کاری

یک مدل خاص و شیک که امروزه بسیار استفاده می‎شود، شال و روسری با طرح کاشی کاری است. از آن جا که کاشی‌ها، طرح‌های بسیار چشمگیری دارند؛ سعی شده است از طرح‌های کاشی های مساجد و یا سایر مکان های تاریخی در تولیدات شال و روسری الهام گرفته و طرح‌های مدرن و جدیدی ایجاد شود. توصیه می‌شود مزون داران و یا فروشندگان شال و روسری، مدل‌های با طرح کاشی کاری را با کیف ست با آن در یک استایل ساده به کار ببرند. در رنگ و طرح این نوع مدل ها بیشتر از رنگ‌های آبی آسمانی، خردلی و کهربایی استفاده می‌شود. این مدل زیبا نیز در حال حاضر طرفداران زیادی دارد.

مدل های ساتن جدید و مدرن

روسری‌های ساتن جزء مدل های براق و جذاب هستند که خانم‌ها همیشه به آن‌ها توجه نشان داده اند. مدل‌های از جنس ساتن در اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند و باب سلیقه تمامی سنین هستند. خانم‌های مسن نیز به طرح های ساتن علاقه بیشتری دارند. بنابراین مزون داران می‌توانند از اجناس ساتن برای تولیداتی که مخصوص بانوان است بهره ببرند. همچنین فروشندگان شال و روسری با ارائه طرح های متنوع و مدرن ساتن به بانوان، می‌توانند رضایت خاطر آن‌ها را جلب کنند. مدل های ساتن بیشتر برای استایل‌های نیمه رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای استایل‌های اسپرت توصیه نمی شوند.

مدل های با طرح چارخونه

فروشندگان شال و روسری و مزون داران می‌توانند انواع مدل‌ها و طرح های چارخونه از جمله چارخونه‌های ریز و یا چارخونه‌های بزرگ را برای نوجوانان و جوانان اسپرت‌پوش ارائه دهند. از طرح‌های مدرن و پر فروش که جزء مدل های ساتن محسوب می‌شوند؛ مدل های با طرح چارخونه‌ای هستند. رنگ مدل های چارخونه‌ای غالبا شامل طیف رنگ‌های کرمی و یا طیف رنگ‌های خاکستری است. توجه داشته باشید که طرح های چارخونه‌ای برای استایل‌های رسمی کاربرد بیشتری دارند.

مدل های گل دار

روسری‌های ساتن گل دار نیز وجود دارند که برای فصل بهار بسیار مناسب هستند. قبلا مدل های ساتن گل دار به نوعی بود که فقط یک قسمت آن گل دار بود، اما در طرح های جدید و مدرن امروزی، کل کار با طرح و نقش گل‌های زیبا پر شده است تا جذابیت بیشتری داشته باشد. وجود این مدل شال و روسری به دلیل خوش آب و رنگ بودن باعث جلب بیشتر مشتری نیز خواهد شد. مزون داران توجه داشته باشند که طرح‌های گل دار برای عید و بهار بسیار پر طرفدار هستند.

مدل های با طرح کهکشانی

این مدل، از طرح‌های جدید و مدرن است که بسیار مورد استقبال نوجوانان قرار گرفته است. مزون داران و فروشندگان شال و روسری می‌توانند برای جلب نظر نوجوانان از مدل های با طرح کهکشان استفاده کنند. مدل‌های با طرح کهکشان به استایل افراد، حالت اسپرت و خلاقانه تری می‌دهند و برای کارهای روزانه کاربرد دارند. از طرح کهکشان هم در روسری و هم در شال استفاده می‌شود.

مدل های با طرح حیوانات

یکی دیگر از طرح‌های مدرن و جدید که امروزه بسیار دیده می‌شود، طرح حیوانات است. این نوع طرح‌ها نیز بیشتر مورد پسند نوجوانان و جوانان است و بیشتر نظر این افراد را به خود جلب می‌کند. در این مدل بیشتر از طرح‌های عروسکی یا کارتونی حیوانات استفاده شده است؛ به عنوان مثال طرح کارتونی جغد، جوجه، گربه و غیره. مدل‌های با طرح حیوانات، بیشتر با استایل اسپرت و یا مانتوی جین ست می‌شود. این نوع مدل جذاب و شیک، از پر فروش‌های سال است و مشتریان زیادی را برای فروشندگان شال و روسری و مزون داران جذب می‌کند.

مدل های میکی موس

شال و روسری با طرح میکی موس نیز این روزها بسیار مد شده است و اکثر نوجوانان و جوانان علاقه به استفاده از این مدل طرح ها در استایل روزانه خود دارند. خرید این نوع مدل‌ها و طرح ها نیز برای فروشندگان شال و روسری و مزون داران توصیه می‌شود.

مدل های با طرح پوست حیوانات

از طرح‌های دیگر شال و روسری، طرح پوست حیوانات است. مانند مدل های با طرح پوست پلنگ یا طرح پوست ببر یا مدل هایی که به صورت ترکیبی از چندین طرح پوست حیوانات در آن‌ها استفاده شده است . این نوع طرح که جزء طرح‌های مدرن شناخته می‌شوند؛ بیشتر در برندهای Zara  و Gucci دیده می‌شوند و خانم‌های مارک پوش به آن‌ها علاقه بیشتری نشان می‌دهند. بنابراین استفاده از این مدل‌ها در مزون‌ها و فروشگاه‌های شال و روسری، نظر مارک پوشان را به خود جلب خواهد کرد.

مدل های با طرح توپ توپی

شال و روسری با طرح توپ توپی از طرح هایی است که همیشه مورد توجه بوده و هست. برای استایل‌های اسپرت یکی از بهترین گزینه‌ها مدل های توپ توپی است. معمولا مدل‌های با توپی توپی‌های بزرگ، طرفداران بیشتری از نوع کوچک دارند.

مدل های لمه

شال و روسری از جنس لمه معمولا نرم و براق هستند و اکثرا در آن‌ها از اکلیل استفاده شده است. رنگ‌های اجناس لمه بیشتر شامل طیف رنگ‌های مشکی، خاکستری، قهوه ای، نقره‌ای و یا شیری رنگ هستند. به علت وجود اکلیل در بافت پارچه این نوع اجناس، توصیه می‌شود از مدل های لمه در استایل‌های مجلسی استفاده شود. همچنین مدل‌های لمه‌ای به طرح رنگین کمانی نیز وجود دارد که توصیه می‌شود مزون داران برای شادتر شدن و رنگی تر شدن کارهای خود از آن‌ها استفاده کنند.

مدل های پلیسه

شال و روسری پلیسه از آن طرح هایی است که هر از گاهی مد می‌شود. اخیرا فروشندگان شال و روسری و مزون داران، بیشتر از مدل های پلیسه در کارهای خود استفاده می‌کنند. مدل های پلیسه در دو نوع طرحدار و ساده وجود دارند. همچنین شامل دو جنس حریر و ساتن هستند. بهتر است از جنس ساتن مدل های پلیسه در استایل‌های مجلسی و از جنس ساده مدل های پلیسه، در استایل‌های روزانه استفاده شود. برخی از مدل‌های شال پلیسه نیز وجود دارد که در لبه‌های آن از تزئیناتی مانند: تور یا مهره‌های زینتی استفاده شده است، که این مدل نیز برای استایل‌های مجلسی توصیه می‌شود.

مدل های گلدوزی شده

شال و روسری با طرح گلدوزی و یا سوزن دوزی نیز وجود دارد که معمولا در لبه‌های کار به صورت یک حاشیه باریک گلدوزی یا سوزن دوزی وجود دارد و گل‌های ریزی نیز در کل شال یا روسری گلدوزی شده است. درصورتی که در مزون خود از کارهایی سنتی استفاده می‌کنید؛ این مدل می‌تواند جذاب باشد. این نوع مدل‌ها در دسته مدل‌ها و کارهای سنتی قرار می‌گیرند و طرفداران خاص خود را نیز دارند. اما به نسبت مدل‌ها و طرح‌های مدرن‌تر، از طرفدار کمتری برخوردار است.

در این مقاله سعی شد تمامی طرح‌ها و رنگ‌های مدرن و جدید شال و روسری معرفی شود تا فروشندگان این صنف و همچنین مزون داران، بتوانند بیشتر با مدل‌های موجود در بازار آشنا شوند و در خرید اجناس خود از این مدل‌ها استفاده کنند. امیدواریم که با بررسی طرح‌های مدرن و شیک ذکر شده، بتوانید مشتریان بیشتری را به فروشگاه یا مزون خود جذب کنید و بیشترین فروش را داشته باشید.