شال و روسری نوعی از لباس و پوشش است که در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. در کشورهای اروپایی استفاده‌ای شبیه به شال گردن داشته و یا برای ایجاد ترکیب مناسب در سبک لباس بانوان و گاها هم آقایان، مورد استفاده قرار می گیرد ولی در کشورهای اسلامی نظیر کشور ما، شال و روسری به عنوان بخشی از حجاب بانوان برای پوشش سر استفاده می‌شود. بنابراین از آنجایی‌که همیشه بانوان ما این نوع از پوشش را در فضاهای عمومی به همراه دارند، طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌ها برای روسری و شال در کشور ما وجود دارد. روسری‌های ضخیم‌تر برای زمستان و پاییز و روسری‌های نازک تر، مناسب برای فصول بهار و تابستان هستند.

در این نوشتار قصد داریم تا به صورت ویژه به موضوع شال‌ها و روسری‌های مناسبِ فصل تابستان بپردازیم و چند نکته ی کاربردی را در این زمینه با فروشندگان و خریداران شال و روسری در میان بگذاریم.

در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد هوا، بسیاری از افراد برای خروج از منزل و انجام فعالیت‌های روزمره ی خود با دشواری روبرو هستند. از این رو طی سالیان اخیر بسیاری از دست اندرکاران صنعت مد و پوشاک به طور ویژه به بحث لباس‌های تابستانی پرداخته و با ارائه ی مدل‌ها و راهکارهای مختلف متناسب با فرهنگِ پوشش در هر جامعه ای، افراد را برای انتخاب مناست‌ترین گزینه‌های یاری نموده اند. کشور ما نیز از این تغییر دور نبوده است و در چند سال اخیر شاهد تغییرات زیادی در سبک و نوع لباس‌های تابستانی بانوان و آقایان بوده ایم.

از آنجایی‌که امروزه طیف بسیار وسیعی از انواع شال و روسری، در بازار پوشاک بانوان دیده می‌شود، سعی کردیم با ارائه ۷ راهکار کاربردی همراه شما باشیم تا بهترین جنس و طرحِ شال و روسری را متناسب با نوع مصرف خود انتخاب کنید.

  • در انتخاب شال و روسری تابستانی، رنگ‌ها را دریابید

متاسفانه یکی از الگوهای نامناسب در نوع پوشش افراد، تمایل به رنگ‌های تیره نظیر سرمه ای، مشکی و رنگ هایی در این طیف است. توجیه اغلب افراد برای انتخاب این گونه رنگ‌ها این است که به راحتی می توان آن‌ها را با هر لباس و رنگی ست کرد و یا این که برای حضور در بسیاری از مجالس مناسب بوده و به اصطلاح وجاهت بیشتری دارند. اما واقعیت این است که انتخاب این رنگ‌های تیره نه تنها از لحاظ روانی بار منفی برای فرد به همراه دارد، بلکه گزینه ی بسیار نامناسبی برای فصل تابستان نیز محسوب می‌شود.

در فصل تابستان به دلیل آب و هوای گرمی که بر غالب مناطق کشور ما حاکم است، بایستی برای انتخاب رنگ شال یا روسری، صرفا به دنبال رنگ‌های روشن و یا رنگ‌های خنثی بروید. رنگ‌های تیره بنابر ذات خود به عنوان یک بخاری عمل کرده و گرمای ناشی از تابش مستقیم نور خورشید را به خود جذب و سپس به بدن ما منتقل می کنند و همین امر باعث می‌شود که در روزهای گرم سال، زمانی که لباس تیره‌ای پوشیده ایم، دو برابر احساس حرارت و گرما کنیم.

شال و روسری تابستان

رنگ‌های روشن اما حرارت کم تری را به خود جذب کرده و باعث می شوند بدن انسان دمای متعادل تری را تجربه کند.

شال و روسری تابستان

از سوی دیگر بسیاری از خانم‌های ایرانی علاوه بر پوشش روسری، حجاب چادر را نیز دارند که به دلیل رنگ مشکی چادر، لازم می نماید این بانوان در فصل تابستان از رنگ‌های روشن برای انتخاب شال و روسری یا سایر لباس‌های خود استفاده کنند.

 

  • دست روی پارچه‌های نخی بگذارید

اگر برای خرید شال و روسری تابستانی، اقدام می کنید و قصد استفاده ی روزانه دارید، حتما به سراغ انواع نخیِ آن‌ها بروید. الیاف طبیعی مانند نخ، این ویژگی را دارند که علاوه بر وزن کم، هوا را به راحتی از خود عبور می دهند و شما در طول روز، کمتر احساس گرما می کنید. البته ممکن است شال و روسری‌های نخی نسبت به بقیه ی انواع پارچه زودتر چروک شوند، ولی نباید خودتان را زیاد درگیر این موضوع کنید، زیرا چروک شدن آن‌ها بر روی سر به میزانی نیست که باعث آشفتگی ظاهری شما بشود. روسری و شال‌های نخی این مزیت را هم دارند که به سرعت در هوای آزاد خشک می شوند و اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که به دلیل گرمای هوا در تابستان تمایل دارید که لباس‌های خود را هر روز شستشو دهید، روسری‌های نخی انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود.

شال و روسری تابستان

  • حریر و ابریشم؛ دختران تابستانی

اما اگر برای فصل تابستان به دنبال شال و روسری مجلسی هستید، جنس‌های ابریشمی، حریر و ساتن برای روسری و جنس گیپور برای شال، گزینه‌های مناسبی هستند. این نوع روسری و شال ها علاوه بر این که بسیار سبک و خنک هستند، طرح‌های ظریف و زیبایی نیز دارند که برای مجالس و مهمانی‌ها بسیار مناسب هستند. البته توجه به این نکته لازم است که پارچه‌های حریر و ابریشم صرفا مناسب فصل تابستان و اواخر فصل بهار هستند، چرا که بسیار سبک و نازک بوده و در سایر فصول مورد استفاده چندانی ندارند. بنابراین از آنجایی‌که نسبت به انواع دیگر شال و روسری قیمت‌های بالاتری دارند، در انتخاب آن‌ها قدری وسواس به خرج دهید و مدل‌هایی را انتخاب کنید که با طیف وسیع تری از لباس‌های شما قابل ست کردن باشند. فروشندگان هم بایستی به این نکته توجه داشته باشند و انواعی از روسری و شال‌های حریر و ابریشم را به مشتری ارائه دهند که کاربردهای بیشتری برای وی داشته باشد. رنگ‌های خنثی که با هر رنگ پوستی همخوانی داشته و با رنگ اکثر لباس‌ها هماهنگ هستند، پیشنهادهای بهتری به نظر می‌رسند.

  • خطر لیز خوردن شال و روسری!

و اما نکته ی مهمی که هم فروشندگان و هم خریداران شال و روسری بایستی به آن توجه داشته باشند، میزان ایستایی روسری بر روی سر و یا به اصطلاح خودمانی، میزان لیز خوردن روسری است. پارچه‌های نخی در مقایسه با پارچه‌های حریر و ابریشم ایستایی بسیار بهتری دارند و از این رو برای بسیاری از بانوان و بالاخص بانوان چادری، انتخاب مطلوب تری هستند. پیشنهاد ما این است که برای مصرف روزانه در تابستان به سراغ ساتن، حریر و یا ابریشم نروید. چرا که حرکت مداوم شال و روسری روی سر، زمانی که با گرمای تابستان همراه شود، باعث تعریق موها و به هم خوردن آراستگی آن‌ها شده و ظاهر نامرتبی را برای شما ایجاد خواهد کرد. اما در مهمانی‌ها و مجالس چون زمان کمتری را سپری می کنید و از سوی دیگر میزان تحرک کمتری نسبت به زمان فعالیت‌های روزانه دارید، شال و روسری‌های حریر و ابریشم می توانند گزینه ی مناسبی باشند، چرا که این دسته از محصولات، تنوع زیادی داشته و به اصطلاح وجاهت بیشتری برای مجالس و محافل رسمی دارند.

 

  • برای فصل تابستان، قواره‌های بزرگ شال و روسری را نادیده بگیرید

ممکن است از این موضوع تعجب کنید، اما واقعیت این است که روسری‌ها و شال هایی که با قواره‌های بزرگ برای استفاده در فصل تابستان به فروش می رسند، گزینه‌های بسیار نامناسبی هستند. چرا که با پیچیده شدن دور شانه‌ها و یا گردن، گرمای مضاعفی را به شما تحمیل می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می کنیم که از روسری‌های قواره ی ۱۲۰* ۱۲۰ و ۱۴۰* ۱۴۰ و یا شال‌های سه متری برای فصل تابستان چشم پوشی کنید و در عوض استفاده از این روسری و شال‌ها را به فصل بهار و اوایل پاییز موکول نمایید. رایج‌ترین قواره ی روسری برای فصل تابستان ۹۰ * ۹۰ است که بسیار پر کاربرد محسوب می‌شود. البته نبایستی این نکته را نادیده بگیریم که طی سال‌های گذشته روسری‌های قواره ۱۲۰ و ۱۴۰ طرفداران بسیاری پیدا کرده اند.

شال و روسری تابستان

  • با طرح ها همراه شوید

یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید شال و روسریِ تابستانی انتخاب طرح است. همانطور که گفتیم روسری و شال در کشور ما یک پوشش ثابت محسوب می‌شود و بانوان از هر قشر و طیفی، این نوع حجاب را در فضاهای عمومی رعایت می کنند. از این رو بازار روسری و شال مملو از طرح های متنوع برای سلیقه های متفاوت است. معمولا هر طرحی برای گروه سنی خاصی مناسب است، بنابراین هم فروشندگان و هم خریداران روسری و شال بایستی به این موضوع توجه داشته باشند و گزینه های مناسبی را انتخاب نمایند. در خصوص روسری و شال تابستانی اهمیت این موضوع دو چندان می شود، چرا که پارچه های نخی، حریر، ابریشم و ساتن معمولا طرح های متنوع تری نسبت به انواع ضخیم تر پارچه دارند. این تنوع گسترده از یک سو یک امتیاز محسوب شده و از سوی دیگر انتخاب را قدری سخت تر می کند. شال های تابستانیِ سبک، با رنگ های روشن و یا خنثی و به صورت تک رنگ می توانند گزینه های مناسبی برای فصل تابستان باشند. در خصوص روسری هم، روسری های با زمینه های روشن و طرح های خلوت، انتخاب شایسته ای خواهند بود. این که می گوییم طرح های خلوت، به دلیل گرمای تابستان و تاثیر این گونه طرح ها بر ناخودآگاه افراد است. طرح های خلوت به خصوص طرح گل های بهاری، تاثیر بسیار مثبتی را بر ذهن دارند و همان هوای مطبوع بهاری را برای افراد تداعی می کنند، اما بالعکس طرح های شلوغ، احساس بیشتری از گرما را به شما انتقال می‌دهند. بنابراین پیشنهاد ما به فروشندگان و خریداران شال و روسری های تابستانی این است که به سراغ شال های تک رنگ و روشن و روسری های زمینه روشن با طرح های خلوت بروند.

شال و روسری تابستان

گیره‌های فلزی را کنار بگذارید

بسیاری از بانوان برای بستن شال و روسری خود از انواع گیره‌های فلزی استفاده می کنند. نکته‌ای که بایستی بدانید این است که این گیره‌ها در فصل تابستان به دلیل تعریق پوست صورت و گردن می توانند باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی شوند. بنابراین در این فصل روسری یا شال هایی را بخرید که بتوانید به راحتی با یک گره زیبا و ساده، آن‌ها را به نحوی آراسته و مطلوب بر روی سر ثابت کنید. حتی این ایده هم وجود دارد که فروشندگان شال و روسری به همراه محصولات خود کاتالوگی کوچک شامل روش‌های مختلف بستن شال و روسری به خریداران خود ارائه دهند و آن‌ها را در انتخاب روش‌های متنوع بستن شال و روسری همراهی کنند.

شال و روسری تابستان

توجه به این امر ضروری است که نکاتی که در بالا ارائه شد، به معنای نامناسب بودن سایر اجناس شال و روسری و یا نامطلوب بودن سایر طرح‌ها نیست، بلکه همانطور که در ابتدا گفته شد، این نکات هم به فروشندگان و هم به خریداران شال و روسری کمک خواهد کرد که برای روزهای گرم تابستانی و انواع مصارفی که طی این فصل برای شال و روسری دارند، انتخاب بهتر و هوشمندانه تری داشته باشند.

کشور ما ایران، بدون شک یکی از بزرگترین بازارهای مصرفی شال و روسری در منطقه و حتی در جهان است. طیف وسیعی از انواع شال و روسری با جنس‌های مختلف، ابعاد و قواره‌های متفاوت، طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و البته قیمت‌های مختلف در بازار عرضه می شوند که مشتری‌های خاص خود را هم دارند. اما در این بازار گسترده و با این حجم وسیعِ تنوع، انتخاب شال و روسری مناسب بایستی به نحوی هدفمند صورت پذیرد. درست است که تا سالیان پیش یک مدل شال و یا روسری برای استفاده‌های مختلف و در محافل متفاوت، استفاده می شد و این اتفاق برای هیچ کس هم عجیب نبود، اما در بازار فعلی شال و روسری، محصولات برای مصارف، فصول و گروه‌های سنی مختلف تقسیم بندی شده اند. بنابراین توجه به این نکته بالاخص برای فروشندگان شال و روسری اهمیت دارد تا با شناسایی این فاکتورها، پیشنهادات مناسبی را به مشتریان خود ارائه دهند. بر کسی پوشیده نیست که در بازار فعلی، فروشندگانی می توانند گوی سبقت را در دست بگیرند که پیشنهادات بهتری را به مشتریان خود ارائه کنند. بنابراین با رعایت نکات ارائه شده، هم فروشندگان شال و روسری می توانند ارائه ی بهتری داشته باشند و هم خریداران می توانند خرید مناسب‌تر و کارآمدتری را تجربه کنند.